O autorze

Górny Śląsk to rejon silnie uprzemysłowiony - co krok kopalnia, huta, koksownia lub inny industrialny konglomerat. Miasta molochy, miasta maszyny. Oddychają pyłem i smogiem z setek kominów. Plątanina torowisk bliznujących ziemię, kłębowiska rur wijących się jak stalowe węże, piece plujące stalą… A wszystko to w pulsującym rytmie wbrew naturze. To obraz głęboko zapisany w naszej świadomości, odchodzący w zapomnienie. Śląsk się zmienia. Oddech przemysłu coraz słabiej wyczuwany, zapominany, ale ciągle istniejący w naszym otoczeniu. Moje zdjęcia to wędrówka po tych wszystkich miejscach, które ciągle pulsują, albo pozostały już tylko rdzawym strzępem swojej niegdyś wielkiej wspaniałości. Prócz fotograficznego zapisu Śląska, od ponad dziesięciu lat, pod szyldem dark ambientowego projektu Dead Factory, opisuję go dźwiękiem.Obraz w połączeniu z muzyką tworzą integralną całość, pozwalając mocniej podkreślać klimat regionu. Moje zamiłowanie do regionu było głównym powodem zamieszkania na Nikiszowcu.Komentarze

 1. Wspaniały pomysł, wspaniałe wykonanie. Dobrze, że są tacy ludzie jak ty. Jeszcze nie jest za późno żeby uchwycić to co ukształtowało Nasz piękny Śląsk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowo! Staram się ile się da archiwizować i zdjęciami i filmami by przynajmniej w takiej formie zachować część znikającej zabudowy.

   Usuń
 2. Extra pomysł super zdjęcia BRAWO

  OdpowiedzUsuń
 3. Przypadek, hasło o węglu w zupełnie innej sprawie i tu niespodzianka, pracowałem na znacznej części tych szybów, piękne zdjęcia( mimo horroru w momencie likwidacji ), powtórzę za poprzednikami, dobrze, że są pasjonaci. Jak będą mi się zacierać nazwy tych miejsc, będzie jak znalazł, z wieloma z nich wiążą się intensywne wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za dobre słowo! Niestety, za wiele lat po części z tych miejsc zostaną tylko wspomnienia i zdjęcia.

   Usuń
 4. Z jednej strony dobrze to co się dzieje, że coraz bardziej stawia się nacisk na naturę, ale z drugiej to płakac się chce ile kopalni zostało zamkniętych i ilu ludzi albo poprzenoszono, np do Bielszowic, muszę dojeżdżać 25km z Brzezin Śląskich w jedną stronę. Albo popatrzmy to co się stało z kopalnią Andaluzją, nic już komplentnie nie zostało. A tak z innej beczki troszkę, moze mi podpowiesz. Potrzebuję zasilacz impulsowy na szynę. Znalazłem coś na tej stronie https://www.cs-lab.eu co o tym myślisz? Warto?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty