niedziela, 23 sierpnia 2015

Pustka

Dzisiaj jadąc przez Piekary jechałem drogą okalającą niegdyś teren kopalni Andaluzja. Ostatni raz byłem tam w marcu 2014 gdy wyburzano Żeromskiego. Nie lubię wracać w takie miejsca, gdzie ekipa skasowała już cały obiekt. Dzisiaj się jedna złożyło, że się tam znalazłem na moment. To, co zobaczyłem, a w zasadzie to czego nie zobaczyłem całkowicie mnie osłupiło - wielki zarośnięty plac, jedno wielkie zero. Na prawdę, szok! Po tak ogromnym kompleksie nie zostało nic. Niecałe 6 lat temu jeszcze to miejsce tak się prezentowało:


8 komentarzy:

 1. Miałem identyczne odczucia będąc tam pierwszy raz po... i widząc absolutne nic! Szczerze, to musiałbym się dobrze zastanowić, czy dotąd wyburzono jakaś kopalnię DO ZERA?! Łagiewniki owszem, choć jakiś szkieletor tam pozostał lata potem - to może ten jedyny przykład. Ale zwykle coś - cokolwiek zostaje, budynki administracji czy cechowni, jakiś warsztat (nawet prefabrykowany) itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, nawet sobie nie zdawałem sprawy że to chyba jedyna kopalnia w komplecie zlikwidowana. Codziennie mijam plac po Kleofasie, ale tam w zasadzie sporo zabudowy pozostało jeśli liczyć też kotłownię.

   Usuń
  2. Calkowicie wyburzono KWK Jaworzno Ruch Kosciuszko.Plac stal przez wiele lat pusty.Teraz konczy sie budowac galeria handlowa.

   Usuń
 2. Nadszarpnięty industrialny wygląd takich fabryk ma swój urok. Kiedy patrzymy na to jak maszyny i ludzie pracują pomimo upływu lat i rdzy, która zaczyna wkradać się na niektóre elementy konstrukcji. Daje się odczuć pewną determinacje patrząc na takie widoki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie lubię widoku gołego placu po ZUT w Zgodzie... Wprawdzie, jeszcze jakieś ostatnie 2-3 hale pozostały zaadaptowane przez prywaciarzy to jednak gdy sobie wspomnę jak ogromne hale tam stały w zwartej przestrzeni to aż dziwnie się robi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raz tam jechałem, ale nie pamiętam jak o tam się prezentuje po wyburzeniu.. i nie wiem czy chcę sprawdzac, kurde

   Usuń
 4. Coraz więcej takich placów. Pewnie niebawem będzie kolejny taki po kop. Centrum w Bytomiu :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się obawiam, że tam sporo wyburza. Zostanie Budryk, ale stalowe wieże... mam nadzieję że uda się je uratować bo ta kopalnia obok KWK Mysłowice to naładniejsze pomniki przemysłu górniczego jakie zostały w rejonie

   Usuń