poniedziałek, 10 października 2011

Wielki Piec

Wielki piec huty Pokój, ostatni taki na Śląsku. Piękny, potężny i dumny. Aż ciężko dać wiarę, że jeszcze kilka lat temu Śląsk był ich pełen. Niesamowita konstrukcja, robiąca niemałe wrażenie na każdym, kto go pierwszy raz widzi.
Mam wielką nadzieje, że piec zostanie wdrożony do szlaku zabytków techniki, co moim zdaniem powinno było już dawno temu nastąpić.

Zdjęcia miałem możliwość wykonać dzięki stowarzyszeniu Genius Loci. Porą zwiedzania było samo południe (oraz w miarę szybkie tempo wycieczki) stąd też na niektórych zdjęciach dosyć mocne kontrasty.

8 komentarzy:

 1. Przyjemny zestawik Maćku. A te instalacje robią ogromne wrażenie, też się tam kiedyś szwędałem chwilkę. Nawet trudno sobie wyobrazić jak to wszystko mogło kiedyś funkcjonować jako jeden sprawny ogranizm, a każda rurka, rureczka czy zawór miały jakieś znaczenie! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadza się, wrażenie przeogromne! I mnie też zawsze ta sama myśl nachodzi - jak ktoś to wszystko potrafił ogarnąć podczas projektowania huty. Też bym chciał to zobaczyć, jak to żyło jak jeden wielki organizm - a musiało to robić ogromne wrażenie, szczególnie w nocy. Ciekawe czy są jakieś zdjęcia z Fryny z ogniem z świeczki oświetlającej niebo?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne zdjęcia :) Huta robi faktycznie ogromne wrażenie, szczególnie gdy można zobaczyć to wszystko z bliska.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fenomenalne robi to wrażenie, zwłaszcza te kadzie.
  Wiesz może ile tam stoi tych spalinowych Lxd2? Widzę dwie na zdjęciu. Wyglądają jakby wciąż używane.

  OdpowiedzUsuń
 5. widziałem tylko te dwie i wyglądają na sprawne, ale nie mam pojęcia jaki czeka je los

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne zdjęcia adekwatne do wyjątkowości tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 7. ...Boże, jak ja bym chciał żeby to wszystko jeszcze kiedyś ruszyło ! Szkoda że to niestety nie realne.

  OdpowiedzUsuń
 8. oj, nie Ty jeden byś chciał... sprawa raczej niemożliwa, ale jakby piec został przynajmniej zaadaptowany to by było świetnie.

  OdpowiedzUsuń