środa, 6 stycznia 2016

KWK Wałbrzych

Tradycyjnie z pierwszym wpisem w nowym roku na bloga czaiłem się kilka dni - pomysłów masa, zdjęcia gotowe, pomysł na tekst...i na tym się zazwyczaj kończy. Więc stawiam na Dolny Śląsk - Wałbrzych, bo tam jeszcze troszkę zdjęć czeka w kolejce do publikacji.

Na zdjęciu wieże z nieistniejącej już sporo lat kopalni Wałbrzych (zamknięta 1998 roku). To miejsce było dla mnie głównym punktem wycieczki. Te trzy wieże w moich oczach zawsze były symbolem Wałbrzycha, odległego górniczego miasta. Zresztą, każda tamtejsza kopalnia czy koksownia ma dla mnie nutkę tajemnicy... Postaram się ją nieco odsłonić zdjęciami.

Trochę niepokojący jest stan tych wież, widać że czas i brak konserwacji nie działa na ich korzyść. Mam szczerą nadzieję, że nie obalą się pewnego dnia, tylko będą nieustannie żywym symbolem miasta.

3 komentarze:

 1. Każda kopalniana wieża to kawałek historii i znak rozpoznawczy górniczego miasta. Warto zadbać o to aby nie została zapomniana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się - powinno zostać ich jak najwięcej. Charakterystyczna zabudowa, dobry punkt odniesienia oraz po prostu piękna architektura.

   Usuń
 2. Te wieże, jak i pozostałe obiekty poprzemysłowe mają swoich nowych właścicieli, którzy są za nie odpowiedzialni. W czasach sprzedaży terenów poprzemysłowych konserwator zabytków nie zgodził się na wyburzenie niektórych obiektów, w szczególności widocznych wież szybowych. Z tego powodu spółka restrukturyzacji kopalń miała problem ze sprzedażą działek na których stały te obiekty. Wymyślono więc, że oddadzą te tereny za" symboliczną złotówkę" w zamian za opiekę i konserwację obiektów. Te konkretnie wieże nabyli właściciele firmy pakt - rodzina Niewiedziałów. Niestety jak wszystko w naszym kraju tak i tu nikt nie pilnuje zapisów umowy sprzedaży. Osobiście uważam, że takim ludziom powinno się odebrać cały nabyty teten.

  OdpowiedzUsuń