piątek, 9 lutego 2018

Ostatnia szychta na Łokietku


Dzisiaj (2018/02/09) była ostatnia szychta maszynioka na maszynie wyciągowej szybu Łokietek kopalni Mysłowice. Liny zostały zdjęte, klatki popalone i zaczęło się zasypywanie samego szybu.
O likwidacji Łokietka mówiono już od jakiegoś czasu, ale nikt nie wiedział kiedy dokładnie ma ono nastąpić. Co jakiś czas docierały strzępy informacji, że w pompowni zatrzymują jedną pompę, że zaczyna się rozbiórka przedziału drabinowego, itd. W tym tygodniu padła wieść, że zdejmują liny. Nastawiłem się, że raczej podjadę pod kopalnię po pracy jak wieża będzie stała już łysa. W środę nawet miałem sen o tym, jak się wybieram na zdjęcia bo poznałem (w śnie) datę. I sen był swoistą  wersją "nóg w smole". Co wychodziłem z domu, to przypominałem sobie, że nie mam jakiegoś obiektywu - i tak trzy razy. I zorientowałem się, że mogę w sumie robić zdjęcia z balkonu u rodziców, bo widać wieżę. Ale jako, że chciałem zrobić zdjęcia z bliska, to z nieznanego mi powodu schodziłem po balkonach. Na dole podbiegłem bliżej kopalni by zrobić zdjęcia, ale ciągle mi coś zasłaniało wieżę - a to drzewo, a to jakiś słup. I chyba jednak jakieś zdjęcia zrobiłem, z tym, że ta część snu już się rozmyła.
Sen uznałem za proroczy i faktycznie, nadarzyła się okazja, by tam być dzisiaj i udokumentować ostatnie chwile Łokietka.
Tak więc, z dniem dzisiejszym,  o jeden drożny szyb mniej.

(zdjęcia z wnętrza maszynowni z dzisiaj - ostatnie chwile jak to było jeszcze sprzężone z wieżą).

Temat sępów-złomiarzy przemilczę, bo musiałbym co drugie słowo ocenzurować...

4 komentarze:

 1. Dobrze ze udało ci się uwiecznić ostatnie chwile Łokietka a liną, masz może zdjęcie wieży z tych ostatnich godzin z liną? Co do złomiarzy oby nie dostali się do maszynowni, jej najbardziej szkoda. No a dostanie się do nadszybia złodziei jest nie nieuniknione, to tylko kwestia czasu. Ciekawy sen ;-) Również mam parę w rodzinie osoby które mają widok kopalnię i świetnie widać stamtąd Łokietka, ale jak znam życie nikt braku lin nie zauważy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mam zdjęcia z liną z tego momentu jak i z tą liną, która była podpinana - za jakiś czas pewnie zabloguję kilka ujęć z palenia klatki itd. Natomiast odnośnie złomiarzy, to bankowo są już w nadszybiu, natomiast w maszynowni ochrona ma swoje stanowisko w środku.

   Usuń
 2. Dobra dokumentacja, a szybu szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy, może faktycznie stanie się cud i zachowają obie wieże - i Sasa i Łokietka.

   Usuń