niedziela, 25 października 2015

Szyb Karol


Wieża szybu Karol sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz, na terenie ruchu Juliusz. Utrzymywana w bardzo dobrym stanie, widać, że ekipa o nią dba - nowa farba na wieży, zero bałaganu w nadszybiu i ogólne wrażenie porządku. A nie zawsze tak to wygląda.W nadszybiu.
Komin kotłowni
Po lewej w tle widać wyrobiska kopalni piasku Maczki-Bór
Betonowy czop po szybie Juliusz.
Widok w kierunku Kazimierza - na samym przodzie osiedle Juliusz, a w tle kopalnia Kazimierz i osiedle Kazimierz a jeszcze dalej huta Katowice - wydział wielkich pieców a po prawej stalownia.


6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Dzięki! Jeszcze się pojawi kilka wpisów z tej kopalni.

   Usuń
 2. Jeżeli się dba o maszyny to nawet starsze systemy potrafią wydaje funkcjonować i nie raz zdarza się tak, że starsze mechanizmy w niektórych branżach potrafią być wytrzymalsze od nowszych rozwiązań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się - nie raz urządzenia przedwojenne lub z podobnego okresu działają nadal. Kiedyś produkowało się sprzęt by działał niezawodnie jak najdłużej, a teraz tak, by go można serwisować.

   Usuń
 3. Fascynujące zdjęcia, jak tam wszedłeś? :D
  A tak serio - szkoda żeby to niszczało. Dobrze można wykorzystać te sprzęty, np. w Zabrzu w kopalni Guido zrobiono fascynujące muzeum. Moim zdaniem to świetny pomysł, jeśli działąnie kopalni jako kopalni jest już nierentowne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie wejścia - drogą oficjalną.
   W Sosnowcu są starania by zrobić w tej kopalni skansen, mam nadzieję że się uda - świetnie gdyby był on też czymś więcej niż samymi budynkami, tylko by był bliższy temu czym jest Guido gdzie można zwiedzać pokłady.

   Usuń