sobota, 21 kwietnia 2018

Skarga.rar


Tydzień temu zaczęto demontaż wieży szybu Skarga - byłem tam kilka razy uwieczniając kolejne etapy rozbiórki. Ale ani widok zdejmowanej czaszy wieży i kół, ani palenia kolejnych fragmentów konstrukcji nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak widok z góry na plac, gdzie składowano jej pocięte elementy. Smutny widok.

...

Gdy w sobotę fotografowałem kopalnię przez okno klatki schodowej pobliskiego wieżowca, to w czasie oczekiwania spotkałem tam 2 osoby związane z kopalnia - pierwszą osobą był  mieszkaniec tego bloku. Wspomniał, że z okna robi zdjęcia kopalni i ma ją uwiecznioną od czasów jeszcze jak stała kotłownia z dwoma kominami. Okazało się, że lata temu biuro projektowe gdzie pracował, projektowało suwnice na tę kopalnię. Jakiś czas później spotkałem w tym samym miejscu byłego pracownika kopalni, który obecnie wykonywał jakieś prace dla spółdzielni mieszkaniowej. Chwilę poopowiadał o samej kopalni i o swojej pracy (dołowy). I moment później zaczęto zdejmować górną część wieży.

6 komentarzy:

 1. Trzeba by to zdjęcie pokazać konserwatorowi żeby wiedział jak kończą zabytki techniki. Z pięknej wieży zrobiono kupę złomu która, w tym stanie nie ma już żadnej wartości :-( Opublikuj jakieś zdjęcia jak teraz wygląda panorama Bytomia bez Skargi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że niebawem się tam będę wybierał, to zrobię rekonesans jak kopalnia teraz wygląda po kolejnych wyburzeniach.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Strasznie mi szkoda tej wieży, bo z dwiema pozostałymi pięknie się komponowała.

   Usuń
 3. A za lat kilkadziesiąt nasi następcy będą zachodzić w głowy jak można było być takimi durniami by z własnej woli wycinać dorobek wcześniejszych pokoleń?...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bankowo.. Niestety nie nasi władycy nie dojrzeli do tego by na poważnie traktować spuściznę przemysłową.

   Usuń