sobota, 21 kwietnia 2018

Skarga.rar


Tydzień temu zaczęto demontaż wieży szybu Skarga - byłem tam kilka razy uwieczniając kolejne etapy rozbiórki. Ale ani widok zdejmowanej czaszy wieży i kół, ani palenia kolejnych fragmentów konstrukcji nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak widok z góry na plac, gdzie składowano jej pocięte elementy. Smutny widok.

...

Gdy w sobotę fotografowałem kopalnię przez okno klatki schodowej pobliskiego wieżowca, to w czasie oczekiwania spotkałem tam 2 osoby związane z kopalnia - pierwszą osobą był  mieszkaniec tego bloku. Wspomniał, że z okna robi zdjęcia kopalni i ma ją uwiecznioną od czasów jeszcze jak stała kotłownia z dwoma kominami. Okazało się, że lata temu biuro projektowe gdzie pracował, projektowało suwnice na tę kopalnię. Jakiś czas później spotkałem w tym samym miejscu byłego pracownika kopalni, który obecnie wykonywał jakieś prace dla spółdzielni mieszkaniowej. Chwilę poopowiadał o samej kopalni i o swojej pracy (dołowy). I moment później zaczęto zdejmować górną część wieży.

3 komentarze:

  1. Trzeba by to zdjęcie pokazać konserwatorowi żeby wiedział jak kończą zabytki techniki. Z pięknej wieży zrobiono kupę złomu która, w tym stanie nie ma już żadnej wartości :-( Opublikuj jakieś zdjęcia jak teraz wygląda panorama Bytomia bez Skargi.

    OdpowiedzUsuń
  2. A za lat kilkadziesiąt nasi następcy będą zachodzić w głowy jak można było być takimi durniami by z własnej woli wycinać dorobek wcześniejszych pokoleń?...

    OdpowiedzUsuń