niedziela, 21 maja 2017

Czerwone oko nad Mysłowicami


Wschód słońca widziany z kopalni Mysłowice. Czekałem wtedy na wracający skład z parowozami do Chabówki, który przejechał pod kopalnią po 1,5h czekania. A i tak go praktycznie przegapiłem. Nie miałem jak sprawdzić o ile rozjechali się z planowaną godziną przejazdu przez Mysłowice, więc nie pozostało mi nic innego jak cierpliwie czekać. Kierując się już do zejścia na dół, zobaczyłem ich że jadą. Chwilowo myślałem, że to jakiś towarowy, ale jednak nie - to byli oni! Błyskawicznie wygrzebałem z zamkniętej już torby aparat i podbiegłem w losowe miejsce by móc ich w ogóle sfotografować (dwie minuty wcześniej jeszcze siedziałem w dobrym punkcie widokowym by zrobić odpowiednie ujęcie jadącego pociągu). Aparat ledwo udało mi się wyjąć (oczywiście, że torba nie chciała współpracować gdy ją otwierałem), zrobiłem na szybko zdjęcia by mieć jakiekolwiek i.... nie są to nawet "jakiekolwiek" zdjęcia. Nieostre, bo wyjmując aparat w pośpiechu  przesunąłem wajchę na obiektywie z auto na manual i tego nie zauważyłem. Widok też fatalny - jakieś drzewo i część zabudowy kopalni skutecznie psuły już to i tak beznadziejne zdjęcie. Cóż, przynajmniej inne zdjęcia wtedy udało mi się zrobić i pokontemplować podczas wschodu słońca w dźwiękach budzącego się ze snu miasta.
A może to miasto przestało się już wybudzać?

8 komentarzy:

 1. Zdjęcie SUPER! :-) Z jakiego budynku zrobiłeś to zdjęcie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS. Na stronie SRK jest ogłoszony przetarg na likwidację szybu Łokietek :-( termin 1.06.2017
   http://bip.srk.com.pl/kwk-my0617-likwidacja-szybu-lokietek-wraz-z-wyposazeniem-w-srk-s-a-w-bytomiu-oddzial-kwk-myslowice-w-myslowicach/

   Usuń
  2. Z pobliskiego dachu. :)

   Z tą likwidacją to smutna wiadomość. Mam nadzieję, że faktycznie sama wieża przetrwa i doczeka się solidnej rewitalizacji i sensownego zagospodarowania.

   Usuń
  3. po zagłębieniu się w dokumentację likwidacji szybu znalazłem takie zdanie "Likwidacja; urządzenia wyciągowego, rozbiórka budynku nadszybia, stalowej wieży szybowej oraz demontaż maszyny wyciągowej ujęte będą w oddzielnych opracowaniach. Niniejsze opracowanie obejmuje wszystkie elementy związane ściśle z likwidacją szybu „Łokietek”, jako wyrobiska górniczego."

   Usuń
 2. trafne podsumowanie kapitalnego zdjęcia, za kilkanaście lat z wielkim prawdopodobieństwem, cały Śląsk przestanie się wybudzać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Sporo takich miejsc przespaliśmy i zostały tylko na zdjęciach. Ciekawe ile lat musi jeszcze minąć by włodarze mieli świadomość ile potencjału zmarnowano wyburzając nie jedno charakterystyczne miejsce. I zaczną walczyć o to co zostało. Z pozytywnym skutkiem oczywiście.

   Usuń
 3. Mam podobną fotę galerii na kominie EC, tyle że zachód słońca.

  OdpowiedzUsuń