piątek, 16 grudnia 2016

35. rocznica


Dzisiaj mija 35 rocznica tragicznej w skutkach pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach.
Na zdjęciu szatnia łańcuszkowa - miejsce, w którym stał ołtarz podczas pamiętnych strajków na kopalni. Nie ma niestety żadnego zdjęcia przedstawiającego jak wyglądał ołtarz i zgromadzenia w tym miejscu w tamtym czasie.

Odnośnie samej kopalni, to jest mi ona w miarę bliska - nie pracował tam nikt z mojej rodziny, ale w jednym z okolicznych bloków mieszka moja babcia, i z okna ma widok na cały zakład.

Pamiętam przez mgłę jak nie było tam jeszcze pomnika-krzyża; pamiętam też wizytę Jaruzelskiego i tłumy ludzi stojacych pod kopalnią (a w zasadzie dzień jak miał przyjechać bo spóźniał się, więc poszliśmy z babcią do domu). Pamiętam też jak kręcono tam film Śmierć jak kromka chleba - tę scenę z początku filmu gdy duży fiat podjeżdża pod blok.

Dzisiaj kopalnia jest już na ostatnim zakręcie - ciekawe jak się potoczą losy zabudowy. Mam nadzieje, że zostanie coś więcej, niż same zdjęcia.

Obecnie na dworcu w Katowicach jest prezentowana wystawa "Wczoraj i dziś" pokazująca zdjęcia z pacyfikacji kopalni Wujek oraz różnych manifestacji, jakie wydarzyły w Katowicach w latach 80. ubiegłego wieku. Są one zestawione z współczesnym zobrazowaniem tych samych miejsc. Dzięki współpracy z Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, miałem możliwość przygotować wspomniane zdjęcia z ramienia naszej grupy fotograficznej Karbon. Wystawę można oglądać do 19 grudnia. Zapraszam serdecznie. KLIK.3 komentarze:

  1. Wieczorek chcą zamknąć Wujka chcą zamknąć Borze Dary już są w SRK co się dzieje z naszym górnictwem! zostanie sam Staszic??? :'-( które też ma pewnie marne perspektywy :'-(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety... Staszic, z tego co jest mi wiadome, powinien dobrze prosperować przez kolejne lata.

      Usuń